Web Siteme hoşgeldiniz, 18 Temmuz 2024
Anasayfa » Ürün İncelemeleri » Demirdöküm Atron Cosa Akıllı Oda Termostatı Bağlantısı Nasıl Yapılır

Demirdöküm Atron Cosa Akıllı Oda Termostatı Bağlantısı Nasıl Yapılır

Demirdöküm Atron Cosa Akıllı Oda Termostatı Bağlantısı Nasıl Yapılır

Bu yazım da sizlere yerli üretim olan Cosa Akıllı oda termostatının, Demirdöküm Atron marka kombiye nasıl bağlanacağını resimlerle anlatmaya çalışacağım. İlk olarak güvenliğiniz açısından kombiyi kapatmanız ve sigortasını indirmelisiniz. Daha sonra alttaki resimlerde görülen 2 adet vidayı sökmeniz gerekiyor. Yalnız vidalar düz veya yıldız şeklinde değil herkesin sökememesi için Torx vida kullanmışlar. Sökebilmeniz için torx tornavida gerekli.

Kombinin vidalarını söktükten sonra ön saç kısmını alttan kendimize doğru çekip yukarı kaldırarak çıkartıyoruz. Dijital ekranın olduğu plastik kısım öne doğru eğilerek açılıyor. Herhangi bir vida vs sökmenize gerek yok.

Paneli ön tarafa doğru eğdiğiniz zaman 1 adet klemens göreceksiniz. Bu klemense Beyaz, Kahverengi ve Sarı renkte kablolar gelmekte. Beyaz ve Kahverengi olan kabloların diğer uçları fabrikadan kısa devre yapılmış olarak gelir. Bu kısa devre kablosunu sökerek Cosa Akıllı oda termostatın dan gelen kırmızı ve siyah renkli kabloyu beyaz ve kahverengi kablonun karşısına resimde gözüken şekilde bağlıyoruz. Artı eksi yok istediğiniz şekilde bağlayabilirsiniz.

Bağlantıyı yaptıktan sonra kapağı kapatıp vidalarını takabilirsiniz. Ayrıca Cosa Oda termostatı ünitesine elektrik bağlantısı gerekir. Onu ister ayrı bir prizden alabilirsiniz veya kombinin bağlı olduğu sigortadan elektrik alabilirsiniz.(Elektrik bağlantısından anlamıyorsanız elektrikçi çağırarak yaptırabilirsiniz)

Ben elektriği sigortadan aldım.

Şimdi fiziksel olarak bağlantıyı sağladık. Cosa akıllı oda termostatının telefon ayarlarını yaptıysanız kombi ateşleme yapmaz. Kombinin oda termostatı parametresinin aktif hale getirilmesi gerekiyor. Bunun nasıl yapılacağını alttaki videoyu izleyerek yapmanız gerekmektedir. Bu ayarı Atron kombiye uygulamadığınız zaman kombiniz oda termostatına göre değil normal şekilde çalışacaktır.

Cosa akıllı oda termostatını kullanmaya başlayalı yaklaşık 2 ay oluyor. İzlenimlerimi aktarmam gerekirse cihaz gerçekten tasarruf sağlıyor. Demirdöküm atron kombi en kısık şekilde yaktığınız zaman 1 ay sonunda yaklaşık 160 170TL arası fatura geliyor.(Geçen sene Mayıs Ayı) Cosa kullandığımda ise bu fatura 145TL geldi.(7 gün durmadan gündüz gece 24,5 derecede çalışarak. Bu olmasa 110TL civarı olurdu) Ayrıca oda termostatı bağladığınız zaman kombinin petek sıcaklığını en az 55-60 derece olarak ayarlamanız gerekir. Düşük derecede olursa eviniz çok geç ısınır veya hiç ısınmaz. Sonuç olarak ben oda termostatından çok memnun kaldım herkese de tavsiye ederim. Evinizde gerçekten büyük konfor ve tasarruf sağlıyor.

Sağlıcakla…

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar
 1. Ercan dedi ki:

  Merhabalar. Benim cihazım nepto cosa v4 aldım cihaz bağlantıları modemi vs gördü. Kombiye dedğiniz gibi kabloları da bağladım fakqt bir türlü cosa v4 ile yönetemiyorum. Acaba nerede yanlış yapıyorum. ? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Admin dedi ki:

   Nepto kombide ayarlarını yapmazsanız normal çalışır. Termostat ile çalışması için parametre ayarını yapmanız lazım.

 2. s.kumus dedi ki:

  Mrb, Demirdöküm atron kombinin oda termostadını kombiden nasıl sökebilirim sökünce yeni parametreleri nasıl oluşturucaz,

  1. Admin dedi ki:

   Videodaki işlemlerin tersini yaparsanız normal duruma dönecektir.

 3. Şafak dedi ki:

  Merhaba general ht 150 kablosuz oda termostadı aldım kombi demir döküm nepto hk t 224 bağlantılarını yaptım fakat termostat ters çalışıyor oda sıcaklığı yükselince kombi devreden çıkıyor düşürünce kombi devreye giriyor nasıl yapmak gerekir

  1. Admin dedi ki:

   Normalde termostat tarafından bağladığınız kablolar kısa devre olunca kombi devreye girer. Sizin termostat veya kombi ayarlarında bi sıkıntı var sanırım. Ölçü aleti varsa termostattan çıkan 2 kabloyu kontrol edebilirsiniz. çalıştığında kısa devre oluyorsa sorun kombidedir. Aksi durumda termostatta.

 4. Mehmet dedi ki:

  hedef sıcaklığın altında uygulamada kombi ateşliyor görünüyor ve kombinin yanındaki cihazda da mavi ışık yanıyor fakat kombide bi hareket yok. ateşlemeyi uygulama yapıyor ama kombi tetiklenmiyor sıkıntı ne olabilir?

  1. Mehmet dedi ki:

   demirdöküm atron hocam kombi, yazmayı unutmuşum

   1. Mehmet dedi ki:

    kombinin parametreleri karışmış, yetkili servise gelip düzelttirdim. bu parametre ayarlarını sıfırlamanın yolu var mı acaba? bi daha başıma gelirse servis çağırmayayım.

 5. osman sarı dedi ki:

  Hocam selamlar
  Ben atron kombi için netatmo aldım fakat kabloları takacak yerim yok.
  Termostattan 4 kablo çıkıyor fakat kombide 3 klemensli giriş var.

  1. Admin dedi ki:

   Hocam merhaba, 4 kablonun 2 si cihaz beslemesi(Kahverengi ve mavi), 2 adedi de (gri ve siyah) tetikleme ucudur. Alttaki linkte bağlantıyı anlatmakta ona göre yapabilirsiniz.
   https://www.youtube.com/watch?v=GynVgyreUlI

   1. Osman sari dedi ki:

    Atron’da kombi içinde enerjiyi bağlayabilecegim bir yer yok malesef. Cihaz beslemesi kablolarini kombi icinde baglayamiyorum. Sadece siyah gri siyah uclarin baglanti yeri var.

    1. Admin dedi ki:

     3 lü klemensin orda sol taraftaki – uç ortadaki + 24V DC şeklinde yazıyor önünde termostat kaç volt ile çalışıyor sizin. Büyük ihtimal orta ve sol tarafa bağlamanız gerek besleme için

 6. osman dedi ki:

  cosa kombi ile bağlantı yapamaıyorum. sebebi nedir acaba. Kurulum tamamlanamadı.

  1. orchuns dedi ki:

   https://www.youtube.com/watch?v=0enYUFnyGMM videodaki şekilde yaparsanız sorun olmaması gerekir.

 7. Mustafa dedi ki:

  Ben sadece teşekkür etmek için yazıyorum teşekkürler

 8. Ersoy dedi ki:

  Demirdöküm atron kombi için kablosuz demirdöküm termostat aldım ama bağlayamadım.kumandada 4 uç var.yanındada 4 tane kablo var kombide 2 uç bağlanacak diyosunuz.yardımcı olabilirmisiniz

  1. orchuns dedi ki:

   Bu video size yardımcı olur sanırım,
   https://www.youtube.com/watch?v=-VylrjRTmXo

 9. Mustafa dedi ki:

  Abi bağlantı yaptığınız termostat kablolu mu kablosuz mu birde Demirdöküm’ün kendi markası değil mi? Ben netden alıp takmayı düşünüyorum

  1. orchuns dedi ki:

   Kablosuz telefondan kontrollü termostat cosayı öneririm.

   1. Samed dedi ki:

    Hocam ben nitron condense markalı kombime Cosa kurulumu yaptım fakat parametre ayarı gerekli onu yapamadım yardımcı olurmusun

    1. orchuns dedi ki:

     https://www.demirdokum.com.tr/downloads/products-1/nitron-condense-0020219190-07-1499366.pdf

     Üstteki dökümanda 19 ve 23. sayfaları incelersen bu şekilde yapabilirsin hocam,

 10. Hamdi dedi ki:

  Bizim kombi de beyaz ve kahverengi ayrı klemens te ve birbirine bağlı değil

 11. Bilge kaan dedi ki:

  Merhaba arkadaslar kombiye üniteyi bağladım bağlantıda herhangi bi sorun yok gibi yeşildeyken kombi çalışmıyor mavi ışığa aldığımda kombi çalışmaya başlıyor.buraya kadar herşey tamam gibi fakat seyyar istasyonu bağlantı yapmak için prize taktığımda 30 sn kadar beyaz ışık yandıktan sonra üzerindeki ışıkmaviye dönuyor.uygulamaya girip wifiden kurulum yapmak istediğimde cosa bağlantı hatası verıyor istasyona reset atmak istediğimde mavi ışık kaybolmuyor ne yapmam gerekıyor lütfen yardımcı olun.

  Kombi atron parametreler falan hepsi tamam

  1. orchuns dedi ki:

   Burada ki videoyu uygulayarak kurulumu tamamlayabilirsiniz.
   https://www.youtube.com/watch?v=0enYUFnyGMM

 12. Osman dedi ki:

  Öncelikle merhabalar aynı kombi ve cosa oda termostatlı v4 modelini kullanıyorum yaklaşık 10 gündür.. bu gece enteresan bir olay yaşadım oda sıcaklığı ayarladığım derecenin altına düşmemesine rağmen sabah kalktığımda kombi yanıyordu uygulamayı açtığımda evin sıcaklığı 24 dereceye çıkmış (ayarladığım sıcaklık 19 derece muhtemelen gece boyunca kombi yandı) ve uygulamada kombi yanmıyor görünüyor herhangi bir bağlantı hatası da yok hem kombi aparatı hem oda termostatı çalışıyor ama kombi sürekli yanıyordu kombiye bağlı aparatta da yanma simgesi görünmüyordu sizce bu durum neden kaynaklanmış olabilir .

  1. orchuns dedi ki:

   Kombinin içindeki klemens veya cosanın kombiye bağlı olan kısmında ki kablo kısa devre olmuş olabilir onu kontrol etmenizde fayda var. Normal ise kombinin parametre ayarını kontrol etmeniz lazım normal çalışma moduna dönmüş olabilir.

 13. jerenc dedi ki:

  kısa devre kablosunu(beyaz, kahverengi)sökmekten kastınız nedir tam olarak anladım açıklar mısınız?

  1. orchuns dedi ki:

   Klemensin kahverengi ve beyaz olan uçlarında bir kablo takılıdır. Bir ucu kahverengide bir ucu beyazda olan devreyi tamamlar. Onu söktüğünüzde bu iki kablo birbirinden ayrılmış olur. Bu uçlara termostatınızın kablolarını takmanız gerekmekte.

 14. Sedat dedi ki:

  Merhaba . Demirdöküm servisi cep telefonu uygulaması ile çalışan termostatın atrın model kombide çalışmadığını söylüyor ama siz bağlantıyı atrın modele yapmışsınız ? Servis yanlış bilgi mi aktardı ?

  1. orchuns dedi ki:

   Atron modelinde 2-3 yıldır sorunsuz kullanmaktayım,bu tip kombilere her türlü termostatı bağlayabilirsiniz sıkıntı olmaz mantık aynı. Servis ya sizi yanlış anladı yada yanlış bilgi verdi.

 15. Ramiz dedi ki:

  Demirdöküme beko kablosuz termostat uyum sağlarmı

  1. orchuns dedi ki:

   Evet sağlar

 16. Nilgul dedi ki:

  Cosayi resetlemek durumunda kaldim kurulum yaparken Cosa agina baglan dedigimde baglanmiyir Cosayi bulamuyor ne yapmaliyim

  1. orchuns dedi ki:

   Cosayı baştan kurulum yaparsanız sorunun düzelmesi gerekir. Bazen sunucu kaynaklı problemler olabiliyor, müşteri hizmetleri ile görüşmeden cihazın ayarları ile oynamazsanız iyi olur. Aksi halde Boş yere uğraşırsınız.

 17. mehmet dedi ki:

  dün gece baya bi uğraştıktan sonra aktif edebildim termostatı. sabah uyandığımda problem yoktu. uyku modundan ev moduna aldım 1 saati geçti ev moduna alalı 0.1 derecelik bi artış oldu o da hava sıcaklığı arttığından olsa gerek.

  -Tesisat suyunu kaç derecede kullanıyorsunuz? 45 ile 55 arasında değiştirdim yine sıcaklık artmadı.
  -Kombiyi ecoda mı yoksa comfortta mı çalıştıyorsunuz?
  -Uygulamada çevrimiçi gözüküyor termostat ama bi sıkıntı var gibi çözemedim.

  1. orchuns dedi ki:

   Cosanın kombiye bağlı olan modülünde mavi ışık yandığında kombi de çalışmaya başlıyor ise sorun yoktur. Fakat mavi ışık yanıyor ama kombi çalışmıyor ise sorun vardır.
   Bazen hava çok soğuk olduğundan evi ilk ısıtması baya bi zaman alabiliyor. Ben 60-65 civarlarında kullanıyorum ve ecoda duruyor.

 18. Mk dedi ki:

  Orçun bey iyi akşamlar. Termostatı devreden çıkarmak için 00 yapıyorum ancak olmuyor. İşlem basamakları aynı mı? Kısaca tarir etmeniz mümkün mü acaba

  1. orchuns dedi ki:

   00 yaptıktan sonra basılı tutmanız gerekiyor belli bir süre, daha sonra düzelmesi gerekir.

 19. Can dedi ki:

  Peki ustam burada cosa için parametreleri göstermişsiniz devredışı bıraktığımızdaki tam tersi dediğiniz parametreler nedir videodan pek anlayamadım şahsen

  1. orchuns dedi ki:

   PP 06 kısmında oda termostadı için 00 olan yeri 01 yapmıştık. Termostatı devre dışı bırakmak için de 01 olan kısmı 00 yapıyoruz. Bu kadar…

   1. Mk dedi ki:

    Orçun bey iyi akşamlar. Termostatı devreden çıkarmak için 00 yapıyorum ancak olmuyor. İşlem basamakları aynı mı? Kısaca tarir etmeniz mümkün mü acaba

 20. eren dedi ki:

  bağlanan termostatı devreden çıkarmak için parametre ayarı girmek gerekir mi

  1. orchuns dedi ki:

   Evet parametre ayarlarından tam tersini yapmanız gerekir.

Yorum Yaz