Web Siteme hoşgeldiniz, 19 Temmuz 2024
Anasayfa » Genel » Office 2019 Kurulumu ve Lisans Etkinleştirme Nasıl Yapılır

Office 2019 Kurulumu ve Lisans Etkinleştirme Nasıl Yapılır

Office 2019 Kurulumu ve Lisans Etkinleştirme Nasıl Yapılır

Merhaba arkadaşlar, öncelikle belirtmek gerekirse Office 2019 sadece Windows 10 ve MacOS işletim sistemleri üzerine kurulabilmektedir.

Office 2019 kurulumu diğer Office sürümlerinde alışık olduğumuz gibi setupa bas next next next değil. 2019 Office kurulumu ve güncelleme alma yöntemi Office 365 de olduğu gibi komutlar ile oldu.

Neler yeni derseniz kısaca Office 365 de bulunan özelliklerin eklendiğini söyleyebiliriz. Diğer tüm yenilikleri merak eden kullanıcılar aşağıdaki linki ziyaret edebilirler.
https://support.office.com/tr-tr/article/office-2019-daki-yenilikler-5077cbbe-0d94-44cc-b30e-654e37629b0c

Yazımda Office 2019 ürünün kurulum dosyalarının nasıl elde edileceğini ve kurulumunun nasıl yapılacağını sizlere aktarmaya çalışacağım.

İlk olarak aşağıdaki linkte ODT aracını indirmemiz ve içerisinden çıkan setup.exe ye erişmemiz gerekli.
https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=49117

Hangi Office 2019 sürümünü (ProPlus ya da Standard) hangi mimaride (32 ya da 64 bit) indireceğimizi belirleyeceğimiz bir XML dosyası hazırlamamız gerekiyor.

Örnek bir XML aşağıdaki gibi.

Aşağıdaki XML 32 bit ProPlus sürümünü indirecek şekilde ayarlı. Güncellemeleri SCCM üzerinden alma ayarı açık durumda. ExcludeApp olarak görünen ürünlerin yüklenmesini istemediğim ürünler ve Office 2019 sisteme yüklenirken sistemde yüklü olan önceki Office sürümlerini Uninstall edecek şekilde ayarlı durumda.

Bu XML üzerinde istediğiniz ayarlamaları yapabilmeniz mümkün. Görür görmez anlayabileceğiniz bir yapılandırmaya sahip. Bilmeniz gereken parametreler aşağıdaki linkte mevcut.
https://docs.microsoft.com/en-us/deployoffice/office2019/deploy#remove-existing-versions-of-office-before-installing-office-2019

XML dosyasını direk indirmek isterseniz aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.
https://1drv.ms/f/s!Agu890C5GNQqgxQsSXmDcd0tVlha

Ürünlerin Exclude kısmına yazım biçimleri bu şekilde:
ID=”Access”
ID=”Excel”
ID=”Groove”
ID=”Lync”
ID=”OneDrive”
ID=”OneNote”
ID=”Outlook”
ID=”PowerPoint”
ID=”Publisher”
ID=”Word”

Hazırlanan XML ve Setup.exe dosyaları bir klasör içinde yan yana olacak şekilde hazırlıyoruz.

Daha sonra CMD’yi “Run as Administrator” olarak açarak aşağıdaki komut ile güncel Office 2019 kurulum dosyalarının indirilmesini sağlıyoruz.

Yukarıda Enter’a bastığınızda indirme işlemi bitene kadar cmd ekranı alt satıra geçmez bekler. Geçtiği zaman indirme işlemi tamamlandı demektir. Son durumda aşağıdaki gibi Office isminde bir klasörün oluştuğunu ve içerisinin de dolu olduğunu görmeniz lazım.

İndirme işlemi bittiğine göre şimdi sıra kuruluma geldi. Bunun için yine CMD “Run as Administrator” olarak açılır ve aşağıdaki komut ile kurulum başlatılır.

Program ekle/kaldır a girip baktığımızda Office 2019’un aşağıdaki gibi yüklendiğini görebilirsiniz.

Başlat menüsüne girdiğimizde de yüklenen Office 2019 bileşenlerini görebiliriz.

Office 2019 Etkinleştirme

Etkinleştirme işlemi ağ ortamında bulunan KMS sunucusundan gerekli ayarlamaları yapmanız halinde otomatik olarak yapılacaktır. KMS yok ise aşağıdaki ekrandan MAK ürün anahtarı girerek Office 2019’u etkinleştirebilirsiniz.

Not: KMS kullanmayacaksanız MAK ürün anahtarını hazırladığımız XML dosyasının içerisini de girerek etkinleştirmenin otomatik olarak yapılmasını sağlayabilirsiniz.

ve işlem tamam güle güle kullanın kullandıkça beni hatırlayın 🙂

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz