Merhaba arkadaşlar adım Orçun, mekanın sahibiyim 18 Kasım 2019

Demirdöküm Atron Cosa Akıllı Oda Termostatı Bağlantısı Nasıl Yapılır

Demirdöküm Atron Cosa Akıllı Oda Termostatı Bağlantısı Nasıl Yapılır

Bu yazım da sizlere yerli üretim olan Cosa Akıllı oda termostatının, Demirdöküm Atron marka kombiye nasıl bağlanacağını resimlerle anlatmaya çalışacağım. İlk olarak güvenliğiniz açısından kombiyi kapatmanız ve sigortasını indirmelisiniz. Daha sonra alttaki resimlerde görülen 2 adet vidayı sökmeniz gerekiyor. Yalnız vidalar düz veya yıldız şeklinde değil herkesin sökememesi için Torx vida kullanmışlar. Sökebilmeniz için torx tornavida gerekli.

Kombinin vidalarını söktükten sonra ön saç kısmını alttan kendimize doğru çekip yukarı kaldırarak çıkartıyoruz. Dijital ekranın olduğu plastik kısım öne doğru eğilerek açılıyor. Herhangi bir vida vs sökmenize gerek yok.

Paneli ön tarafa doğru eğdiğiniz zaman 1 adet klemens göreceksiniz. Bu klemense Beyaz, Kahverengi ve Sarı renkte kablolar gelmekte. Beyaz ve Kahverengi olan kabloların diğer uçları fabrikadan kısa devre yapılmış olarak gelir. Bu kısa devre kablosunu sökerek Cosa Akıllı oda termostatın dan gelen kırmızı ve siyah renkli kabloyu beyaz ve kahverengi kablonun karşısına resimde gözüken şekilde bağlıyoruz. Artı eksi yok istediğiniz şekilde bağlayabilirsiniz.

Bağlantıyı yaptıktan sonra kapağı kapatıp vidalarını takabilirsiniz. Ayrıca Cosa Oda termostatı ünitesine elektrik bağlantısı gerekir. Onu ister ayrı bir prizden alabilirsiniz veya kombinin bağlı olduğu sigortadan elektrik alabilirsiniz.(Elektrik bağlantısından anlamıyorsanız elektrikçi çağırarak yaptırabilirsiniz)

Ben elektriği sigortadan aldım.

Şimdi fiziksel olarak bağlantıyı sağladık. Cosa akıllı oda termostatının telefon ayarlarını yaptıysanız kombi ateşleme yapmaz. Kombinin oda termostatı parametresinin aktif hale getirilmesi gerekiyor. Bunun nasıl yapılacağını alttaki videoyu izleyerek yapmanız gerekmektedir. Bu ayarı Atron kombiye uygulamadığınız zaman kombiniz oda termostatına göre değil normal şekilde çalışacaktır.

Cosa akıllı oda termostatını kullanmaya başlayalı yaklaşık 2 ay oluyor. İzlenimlerimi aktarmam gerekirse cihaz gerçekten tasarruf sağlıyor. Demirdöküm atron kombi en kısık şekilde yaktığınız zaman 1 ay sonunda yaklaşık 160 170TL arası fatura geliyor.(Geçen sene Mayıs Ayı) Cosa kullandığımda ise bu fatura 145TL geldi.(7 gün durmadan gündüz gece 24,5 derecede çalışarak. Bu olmasa 110TL civarı olurdu) Ayrıca oda termostatı bağladığınız zaman kombinin petek sıcaklığını en az 55-60 derece olarak ayarlamanız gerekir. Düşük derecede olursa eviniz çok geç ısınır veya hiç ısınmaz. Sonuç olarak ben oda termostatından çok memnun kaldım herkese de tavsiye ederim. Evinizde gerçekten büyük konfor ve tasarruf sağlıyor.

Sağlıcakla…

Etiketler:

Yorumlar

 1. eren dedi ki:

  bağlanan termostatı devreden çıkarmak için parametre ayarı girmek gerekir mi

  1. orchuns dedi ki:

   Evet parametre ayarlarından tam tersini yapmanız gerekir.

 2. Can dedi ki:

  Peki ustam burada cosa için parametreleri göstermişsiniz devredışı bıraktığımızdaki tam tersi dediğiniz parametreler nedir videodan pek anlayamadım şahsen

  1. orchuns dedi ki:

   PP 06 kısmında oda termostadı için 00 olan yeri 01 yapmıştık. Termostatı devre dışı bırakmak için de 01 olan kısmı 00 yapıyoruz. Bu kadar…

   1. Mk dedi ki:

    Orçun bey iyi akşamlar. Termostatı devreden çıkarmak için 00 yapıyorum ancak olmuyor. İşlem basamakları aynı mı? Kısaca tarir etmeniz mümkün mü acaba

 3. Mk dedi ki:

  Orçun bey iyi akşamlar. Termostatı devreden çıkarmak için 00 yapıyorum ancak olmuyor. İşlem basamakları aynı mı? Kısaca tarir etmeniz mümkün mü acaba

  1. orchuns dedi ki:

   00 yaptıktan sonra basılı tutmanız gerekiyor belli bir süre, daha sonra düzelmesi gerekir.

 4. mehmet dedi ki:

  dün gece baya bi uğraştıktan sonra aktif edebildim termostatı. sabah uyandığımda problem yoktu. uyku modundan ev moduna aldım 1 saati geçti ev moduna alalı 0.1 derecelik bi artış oldu o da hava sıcaklığı arttığından olsa gerek.

  -Tesisat suyunu kaç derecede kullanıyorsunuz? 45 ile 55 arasında değiştirdim yine sıcaklık artmadı.
  -Kombiyi ecoda mı yoksa comfortta mı çalıştıyorsunuz?
  -Uygulamada çevrimiçi gözüküyor termostat ama bi sıkıntı var gibi çözemedim.

  1. orchuns dedi ki:

   Cosanın kombiye bağlı olan modülünde mavi ışık yandığında kombi de çalışmaya başlıyor ise sorun yoktur. Fakat mavi ışık yanıyor ama kombi çalışmıyor ise sorun vardır.
   Bazen hava çok soğuk olduğundan evi ilk ısıtması baya bi zaman alabiliyor. Ben 60-65 civarlarında kullanıyorum ve ecoda duruyor.

 5. Nilgul dedi ki:

  Cosayi resetlemek durumunda kaldim kurulum yaparken Cosa agina baglan dedigimde baglanmiyir Cosayi bulamuyor ne yapmaliyim

  1. orchuns dedi ki:

   Cosayı baştan kurulum yaparsanız sorunun düzelmesi gerekir. Bazen sunucu kaynaklı problemler olabiliyor, müşteri hizmetleri ile görüşmeden cihazın ayarları ile oynamazsanız iyi olur. Aksi halde Boş yere uğraşırsınız.

 6. Ramiz dedi ki:

  Demirdöküme beko kablosuz termostat uyum sağlarmı

  1. orchuns dedi ki:

   Evet sağlar

 7. Sedat dedi ki:

  Merhaba . Demirdöküm servisi cep telefonu uygulaması ile çalışan termostatın atrın model kombide çalışmadığını söylüyor ama siz bağlantıyı atrın modele yapmışsınız ? Servis yanlış bilgi mi aktardı ?

  1. orchuns dedi ki:

   Atron modelinde 2-3 yıldır sorunsuz kullanmaktayım,bu tip kombilere her türlü termostatı bağlayabilirsiniz sıkıntı olmaz mantık aynı. Servis ya sizi yanlış anladı yada yanlış bilgi verdi.

 8. jerenc dedi ki:

  kısa devre kablosunu(beyaz, kahverengi)sökmekten kastınız nedir tam olarak anladım açıklar mısınız?

  1. orchuns dedi ki:

   Klemensin kahverengi ve beyaz olan uçlarında bir kablo takılıdır. Bir ucu kahverengide bir ucu beyazda olan devreyi tamamlar. Onu söktüğünüzde bu iki kablo birbirinden ayrılmış olur. Bu uçlara termostatınızın kablolarını takmanız gerekmekte.

Yorum Yaz